Něco málo z historie vodky

Téměř každý národ se vyznačuje nějakým specifickým alkoholovým nápojem. Pro Karibik je typický rum, Česko má pivo, Irsko svoji whisky. A co vodka? Převážná většina z nás si ji spojí s Ruskem, ale je tomu opravdu tak?

Faktem je, že slovo vodka je slovanského původu a první zmínku o něm nalezneme v roce 1405, a to v polských dokumentech, kdy se tak zřejmě označovalo něco, co se užívalo v medicíně, popřípadě kosmetické sféře. Přesto ještě nemůžeme hovořit o vodce, kterou známe dnes. V tomto období se můžeme pouze bavit o tzv. prototypu vodku, který obsahoval málo alkoholu, vyznačoval se jinou barvou a mohl být velmi podobný pálence.

O vodce jako takové se historická fakta zmiňují až v 17. století. Postupně pak vznikaly nové receptury, a právě v Rusku vzniká monopol na její výrobu a vodka se stává ruským národním nápojem, který začíná být dostupný nejen pro šlechtu, ale i prostý lid.

Díky své oblibě u ruského národa začaly vznikat různé legendy a mýty o jejím původu. Asi nejznámější mýtus je ve spojitosti s ikonickým a výrazným ruským vědcem Dmitrijem Mendělejevem. Že právě dokonalost a ideální poměry všech přísad určil při svých výzkumech právě tento ruský velikán. Odkazuje se pak na jeho disertační práci z roku 1865, kde zkoumá akci a reakci molekul s vodou, ethanolem, přesto ale nikde nepíše, že by 40 procent alkoholu mělo být pro vodku ideální, ale obrázek si udělejme sami, legendy a mýty jsou vždycky založeny na nějakém pravdivém základu.

U nás vodku nekoupíte, ale můžete koupit a vyzkoušet jiný druh alkoholu z naší řemeslné destilérky. Bude Vám určitě chutnat!

OBJEDNEJTE SI KVALITNÍ ALKOHOL >>

Na zdraví!

sklenička s pitím alkoholu doplněna pomerančem a ledem