Populární a svá: vodka

Z estetického hlediska si ji můžeme snadno splést s křišťálově průzračnou vodou, a právě ta je jednou z hlavních přísad tohoto destilátu, samozřejmě spolu s etanolem.

Obsah alkoholu se vyšplhal na, pro tento destilát, 40 procent a jehož výši historicky stanovil ruský vědec Dmitriem Mendělejev, který za ideální množství alkoholu v tomto destilátu považoval 38 procent. V současné době nařizuje Evropská unie nutnost alespoň 37,5 procent alkoholu. Vyrábí se destilací a hlavními přísadami jsou brambory, obilné zrno, může být použito i ovoce a cukr, popřípadě sirup z cukrové řepy. Od poloviny dvacátého století se vodka těší značné popularitě, a to nejen v Evropě, ale i ve světě.

Co se týče samotné výroby, může se využít v podstatě téměř každé suroviny, která vysoký obsah cukru a škrobu (což jsou právě zmíněné brambory nebo různé obiloviny). Aby se dosáhlo požadované čisté a kvalitní chuti, využívá se opakujícího se procesu filtrace a destilace. Mnohdy pak může vodka dosahovat až přes devadesát procent alkoholu, proto se musí tento destilát následně ředit na požadovanou hodnotu. V posledních několika letech získává na oblibě vodka s různými příchutěmi, zejména ovocnými, ale jistě se najde i vodka s příchutí zcela netradiční.

Vodku si můžete vychutnat vychlazenou, s ledem či bez ledu, nebo v podobě míchaných nápojů (díky své univerzální chuti se hodí téměř do každého koktejlu).

U nás vodku nekoupíte, ale můžete koupit a vyzkoušet jiný druh alkoholu z naší řemeslné destilérky. Bude Vám určitě chutnat!

OBJEDNEJTE SI KVALITNÍ ALKOHOL >>

Na zdraví!

sklenička s pitím alkoholu doplněna pomerančem a ledem